Zajímavosti, výlety
Co dělat v Žuljaně?
Kostely v Žuljaně
V Žuljaně se nachází několik kostelů. Ke všem z nich je velmi příjemná procházka. Barokní kostel sv.Martina, který byl postaven na základech středověkého kostela (štít Acroterion XV. c. je pravděpodobně z původní stavby), je největší a nejvyužívanější z nich. Od kostela jsou krásné výhledy směrem na vesnici, kterou odsud máte jako na dlani, stejně jako nádherné večerní západy slunce. Nedaleko se nachází kaple sv Mikuláše z roku 1630. Ve středu obce můžete obdivovat kostel sv.Roca-Juliana se zvonicí. Kostel Panny Marie Bolestné, který se tyčí nad plážemi Kremena a Vućine, nabízí neopakovatelné výhledy na obě zátoky, protilehlé plážičky a při dobré viditelnosti také na nedalekou Korčulu a ostrov Lastovo.
Sportovní vyžití
V zátoce Vućine a v několika dalších menších zátokách jsou dobré možnosti mořského rybolovu.
Žuljana má výborné podmínky pro potápění, zajímavostí je vrak torpédového člunu S 57 z 2. světové války, který by si neměl žádný potápěč milující vraky nechat ujít. Původně měřil 34 m na délku, asi 5 m na šířku a měl ponor 1,4 m. Pojal 21 mužů. Tento typ lodi se vyráběl v roce 1940 a sloužil Němcům ve druhé světové válce. Jak vidno, ne vždy šlo o úspěšné tahy. Torpédový člun zde chátrá od září 1944.
Dále je zde možnost zapůjčení kajaků, na kterých je úžasné, obzvláště ráno, když je ještě klidné moře, projet okolní pobřeží a užít si naplno místních krás průzračně čistého moře, borovicových hájů, vinic na stráních a čistého voňavého ovzduší.
V Žuljaně je k dispozici volně přístupné betonové hřiště,
které je možné využít k fotbálku, basketbalu, tenisu, případně jízdě na
inlinech. Zlkušenější jezdci se mohou vydat na 5,5km dlouho trasu podél
pobřeží moře směrem na Trstenik. Ta se dá stejně dobře využít pro běh.
Celkově je Žuljana velmi příznivá běžcům a každý si zde může najít tu
svoji trasu.
Výšlap na Sv.Ivan
Pěší výlet, který opravdu stojí za to, je výšlap na nejvyšší horu nad Žuljanou, vrch Sv.Ivan (469m). Z vrcholu je nádherný výhled na celou vesnici, na nedaleký ostrov Mljet, při dobré viditelnosti také na Lastovo a Korčulu. Jedná se o zhruba 5km značenou trasu.
Upozorňujeme, že výšlap na Ivana doporučujeme za dobrého počasí.
Nutností je v horkém počasí dostatek vody a taktéž důležitá je i vhodná,
pevná obuv!
Tipy na výlety do okolí
Ston
Ston je městečko ležící na začátku poloostrova Pelješac, od Žuljany vzdálené asi 25km. Nachází se zde nejdelší kamenná zeď v Evropě dlouhá 5,5km, pro turisty je zpřístupněn více než kilometr hradeb bezprostředně obklopujících město.
Z památek můžete dále navštívit předrománský kostelík sv. Michala na pahorku nad Stonem, Knížecí palác, biskupský palác, palác Sorkočevićů, františkánský klášter s kostelem sv. Martina, budovy správních orgánů Dubrovnické republiky aj. Většina těchto staveb vybudovaných v goticko-renesančním a renesančním slohu utrpěla při zemětřesení koncem 20. století velké škody, které jsou zatím opraveny jen zčásti a na opravě se dále pracuje.
Na okraji Stonu pak stojí Veliki Kaštio, nejmohutnější pevnost stonského opevnění, tvoří jihozápadní zakončení pevnostní soustavy.
Tunel Dingač, Potomje
Potomje, vzdálené asi 15 km je středisko vinařské oblasti Dingač. Z Potomje vede tunel směrem k pobřeží, 400 m dlouhý, jednostopý, neosvětlený. Tunel ústí ve svahu nad mořem v lokalitě Dingač.
Svahy se rozkládají nad osadou Potočine směrem k zátoce Prisoje. Jsou posázeny autochtonním druhem vinné révy, plavac mali crni, který se zpracovává v nejlepší značkové víno dingač (chráněné značkou od r. 1961), má obsah alkoholu 14 %. Tunel usnadnil přístup vinařů k vinicím nad mořem, ale v současné době umožňuje i turistům dostat se autem až k pobřeží, k osadám Borak a Potočine. Zdejší pláže jsou mimořádně půvabné, příroda velmi zachovaná, moře velmi čisté.
Přímo v Potomje je řada vinných sklepů s možností ochutnávek a případného nákupu.
Orebić, Korčula
Orebić je oblíbené větší letovisko na tzv. Kapitánské riviéře na jihozápadním pobřeží poloostrova, při Pelješském průlivu proti městu Korčula, na protilehlém stejnojmenném ostrově. Z Orebiće na Korčulu jezdí pravidelné lodní spoje do přístavu přímo ve starém městě.
V minulosti byl Orebić významným střediskem mořeplavby, která přinášela blahobyt obyvatelstvu. Když plachetnice byly vystřídány parními loděmi, skončil rozkvět města. Výstavné domy někdejších bohatých lodních kapitánů, kteří se tu po desetiletí usazovali na odpočinek, dodávají Orebići specifický ráz. Byly oklopeny zahradami se spoustou cizokrajné vegetace. V Orebići můžete dále navštívit Farní mariánský kostel, pocházející z 19. století. Nad Orebićem ve výšce 150 m stojí goticko-renesanční františkánský klášter s kostelem P. Marie Andělské z 15. stol., kde je umístěna sbírka uměleckých předmětů. Navštěvuje se především kvůli krásnému výhledu.
A nakonec rozhodně doporučíme návštěvu místní zmrzlinárny Oáza, která se nachází přímo v přístavu, poblíž Muzea námořnictví, které taktéž stojí za prohlídku.
Město Korčula s přístavem není třeba představovat.
Jedná se o oblíbené letovisko a hojně navštěvovaný výletní cíl na
severovýchodním pobřeží ostrova Korčula. Patří k nejcennějším městským památkovým rezervacím na chorvatském přímoří.
Trpanj
Za návštěvu určitě stojí i menší obec na severním pobřeží Pelješce, Trpanj. V minulosti to byl hlavní přístav poloostrova, nyní sem jezdí trajekt z Ploče na pevnině, jehož příjezdy a odjezdy jsou, hlavně pro děti, pěkným zážitkem. Dominantou přístavu je socha Panny Marie Hvězdy moře na skále před přístavem, která je dle tradice ochránkyní rybářů a námořníků.
6,5km západně od Trpanje se nachází malebná zátoka Divna, která vyniká nádhernou oblázkovou pláží, její dno je však písčité. Kdo si chce užít krásné koupání, může zaparkovat u silnice nad zátokou a sejít dolů úzkou pěšinkou.
Luka Dubrava
Pěkný výlet je také do obce Luka Dubrava, což je malebné letovisko ležící v mělké zátoce s teplým mořem a oblázkovou pláží na okraji olivového háje, cca. 4km od letoviska Drače a střediskové obce Janjina, na polovině vzdálenosti mezi městy Ston a Orebić. Kromě všudypřítomného klidu se zde nachází také Konoba Glavor.
Jedná se o malý rodinný podnik v příjemném prostředí velmi blízko moře, s přímým výhledem na něj. V této konobě na Vás čeká opravdu příjemné, přátelské, rodinné prostředí, kde si můžete užívat gastronomické zážitky. Nabízí Vám zcela čerstvé a většinou i svépomocí ulovené ryby, langusty, chobotnice, mušle, ústřice, sépie, olihně, místní masové speciality z jehněčího, vepřového a telecího masa z místních chovů, připravené pro Vás podle tradičních dalmatinských receptur z domácích nebo lokálních surovin.
Dubrovník
Dubrovník je druhým největším chorvatským městem a je nazýván Perlou Jadranu. Jeho návštěva určitě stojí za to! Patří mezi nejcennější památkové komplexy v jihovýchodní Evropě a proto byl Dubrovník již v r. 1979 zařazen do celosvětového seznamu kulturního dědictví organizace UNESCO.